PAYLAŞ

İlki 1901 yılında yapılan ve başta barış, fizik, kimya, edebiyat ve Tıp olmak üzere birçok alanda verilen Nobel ödülleri 579 kez, toplamda 911 kişi ve kuruluşa verildi.

Oldukça değerli bir ödül olmasının yanı sıra verilen ödüller ile de adından oldukça söz ettiren Nobel ödülleri bu yıl yapılan yüzde 12.5 zam ile ödül 1.12 milyon dolara yükseldi.

up2

NOBEL TIP ÖDÜLÜ BİYOLOJİK SAAT ÇALIŞMASININ OLDU

3 Başarılı Bilim adamı (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young) biyolojik saati kontrol eden moleküler mekanizma icadı sayesinde Nobel Tıp Ödülü’nü almaya hak kazandı.
Hall, Rosbash ve Young çalışmalarında organizma olarak meyve sinekleri kullanmış ve biyolojik ritmi kontrol eden genleri tespit etmişlerdir.

Buldukları bu geni gözlemleyen bilim adamları bu genin gece boyunca hücrede biriken ve gündüz de çözünen bir proteini kodladığını gösterdi. Daha sonra, bu genden kodlanan başka protein bileşenleri de tespit eden bilim insanları, böylece hücrelerin kendi içinde biyolojik saati nasıl çalıştırdığını açığa çıkarmış oldu.

UP3

Nobel Komitesi bu konuda yaptığı açıklama da “Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu” denildi.

2017 Nobel ödülleri

2017 Nobel ödüllerinin sahipleri de geçtiğimiz günlerde açıklanmaya başladı. Ödüle layık görülen kişiler;

  • Nobel Fizik Ödülü Kütleçekimsel Dalga Çalışmalarına Verildi. LIGO dedektörü ve kütleçekimsel dalgaların gözlem çalışmalarına verdikleri katkı nedeniyle bu yıl ki 2017 Nobel Fizik Ödülü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne’ye verildi.
  • Nobel Kimya Ödülü Kiro-Elektron Mikroskobisi Çalışmalarının Oldu. (Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson)
  • Nobel Edebiyat Ödülü Kazuo Ishıguro’nun Oldu.
  • Nobel Barış Ödülü İse Nükleer çalışmaları ile mücadelesiyle tanınan ICAN’a verildi.
  • Nobel Ekonomi Ödülü de Richard Thaler’ Verildi.