PAYLAŞ

Tarihteki ilk dijital saat “PULSAR”

Dijital saatlerin hayatımıza girişi yeni kabul görülse de varoluşları 1970’lere dayanır. Üretimleri büyük yankı uyandıran dijital saatler 70’lerin en büyük buluşları arasında gösterildi. Hamilton şirketi tarafından geliştirilen dijital saatler, bir filmde yer alan hayali dijital saatten etkilenerek ortaya koyuldu. Yönetmenliği Stanley Kubrick tarafından yapılan A Space Odyssey adlı filmde yer alan saatten ilham alınarak üretilen saat modeli Pulsar olarak isimlendirildi.

ilk-dijital-saat-pular
Pulsarın icadının 1970 de gerçekleşse de aradan geçen iki yıl ardından 1972 de piyasaya sürüldü. Pulsar’ın dış kaplaması altın, Led paneli ise kırmızı renkli olarak tasarlandı. Pulsar’ın piyasada duyulmasının ardından analog saatlerin sonunun geldiğine inanıldı. Fakat Pulsar’ın 2.100 $ olarak belirlenen fiyatı piyasa için oldukça yüksekti. Bu denli pahalı bir saatin satın alan kullanıcıları sayıca az oldu. Bu açığı fark eden Texas Instruments 20$ gibi uygun bir fiyat ile plastik kayışlı bir dijital saati piyasaya sundu. Ardından 10$’a düşen fiyatla Pulsar’ın dijital saatler arasından ismi hızla silindi.
Dijital saatin hayatlarımıza girişinin ardından binlerce değişime uğrayıp şık tasarımlara ve daha az enerji için LCD ekranlara dönüştü. Bu dönüşüm sürece saatlerimize termometre, çevirmen, hesap makinesi hatta bilgisayarlarımızı dahi taşıdı.

Uygun fiyatı ve dijital ekranıyla hayatımıza 70’lerde kazılan saatlerin günümüzdeki karşılığı UP Watch. Dijital dünyaya saatleriyle de eşlik etmek için; UP Watch dijital saatlere tık tık..