PAYLAŞ

 Korona virüsün ülkemizde görülmesi ile birlikte, ülke olarak alarma geçtik. #EvdekalTürkiye, #BirlikteBaşaracağız dedik ve hepimiz hayatlarımızı evlerimize sığdırdık. Önümüzde evimizde geçireceğimiz bir süre var fakat zamanı nasıl verimli kullanabiliriz?  Sizlere izole günlerinizi en verimli şekilde değerlendirmenize yardım edecek bir yazı serisi hazırladık.

EVDEN ÇALIŞANLAR İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ

2-#EvdeKal-Evden ÇalışanlarUpwatch

 Korona virüsün dünyaya yayılması ile birlikte bazı şirketler çalışanlarından evden çalışmalarını istediler. Fakat iş yeri olarak ofislerimizi kullanmaya alışkın olan bizler,   evden çalışmakta epeyce zorlanıyor olabiliriz. Her ne kadar evden çalışmak avantajlı gibi görünse de, organize olmak ve zamanı ofisimizdeki gibi verimli kullanmak epeyce zor olabilir. İşte evden çalışmak için bazı tavsiyeler;

 

#1 EVİNİZDE BİR ÇALIŞMA ALANI OLUŞTURUN!

 Evde çalışmanın en büyük zorluklarından biri şüphesiz ki bireysel zaman ve çalışma zamanı ayrımını yapmak. Ofise gittiğinizde bu sınır keskin; ama evde çalıştığınızda daha belirsiz olabilir. Bunu engellemenin en kolay yolu evde kendinize bir çalışma alanı belirlemek!

3-Çalışma Alanı-Up Watch

 Bu alan,  kendinizi çalışırken rahat hissettiğiniz her yer olabilir. Bir mutfak masası veya çalışma odası; hiç farketmez. En önemli nokta bu alana girdiğinizde kendinizi çalışma moduna sokabilmeniz. Bu şekilde beyniniz bireysel zaman ve çalışma zamanı arasındaki ayrımı daha kolay yapacaktır. 

 

#2 KOKPİT 

 Evden çalışmanın avantajlarından biri elbette iş arkadaşlarınız tarafından kolayca dikkattinizin dağılmaması. Kendinizi kokpitte yalnız bir pilot olarak düşünebileceğiniz bu zamanın tadını iki şekilde çıkarabilirsiniz;

4-Kokpit-Evden Çalışanlar-Up Watch

Belirli Saatler Ayarlayın!

 Çalışmanızı disiplinli ilerletmek için, günün en enerjik ve en yaratıcı hissettiğiniz zamanını  kendinize çalışma zamanı olarak belirleyin ve bu saatleri rutinleştirin.

Her Hafta için Minimum Çalışma Saati Belirleyin!

 Bir diğer yol ise her hafta minimum çalışma saatleri belirlemek. Bu, kotanızı öğrenmek için zamanınızı takip etmek anlamına gelir. Zaman takibi esnektir ve çok fazla disiplin gerektirir. Eğer ikincisine sahip değilseniz ilk seçenek sizin için en iyisidir.

 

#3 SINIRLAR

 Verimliliğinizi korumak için sorumluluk almak ve sınırlarınızı belirlemekte iyi olmalısınız. Evden çalışırken gevşemek çok kolaydır çünkü, denetim yoktur. Bu üzerinizdeki baskıyı azalttığı gibi özgürlüğünüzü artırır. Yani, özgürlüğünüzü yönetmek için birçok şeye hayır demeyi öğrenmelisiniz. 

5-Sınırlar-Up Watch-Home Office

 “Sonra yaparım” demek çok kolaydır fakat sonralar asla gelmez. Sınırlarınızı kontrolde tuttuğunuzdan emin olun. Ne kadar güçlü sınırlarınız varsa, o kadar üretken olursunuz. 

 

#4 SIK ARALAR

 Sürekli aynı ortamda bulunmak özellikle dışa dönük insanları sıkar. Kendinizi kontrol altında tutmak için sosyal enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Sık aralar oldukça önemlidir.Dikkat sürenize göre en az 90 dakikada bir ara vermeniz çalışma veriminizi  oldukça artıracaktır. 

6-Sık aralar-evde egzersiz-Up Watch

 Evde basit egzersiz hareketleri deneyin, yakınlarınızla iletişime geçin, yemek yapın. Enerjinizi yeniden toplamanın bir çok yolu var. Ara vermeyi unutmayın!

 

#5 SAATLİK KONTROL

7-Saatlik Kontrol-Evden Çalışanlar-Up Watch

 Otokontrol çok önemli! Evden çalışıyorsanız kendinizi yönetmekte daha iyi olmalısınız. Etrafınızda ne yapacağınızı söyleyecek biri olmayacak. Kontrolde kalmak için en iyi yol, kendinize şu basit soruyu yöneltmek;

“Üzerinde çalıştığım konu şu anda çalışmam gereken en önemli konu mu?”  

 Yapmanız gerekenleri kolayca unutmanız durumuna karşı, dijital takviminizle kendinize saatlik hatırlatmalar yapmalısınız. Çünkü yapmanız gerekenlerden uzaklaşmanız çok kolay,  basit saatlik kontroller, planlı ilerlemenizi sağlayacaktır.