PAYLAŞ

 Korona virüsün yayılmasıyla birlikte okullar kapandı, ebeveynler evlerinden çalışmaya başladılar. Aile bireyleri bir araya geldi. Peki korona salgını süreci boyunca, ailecek vakit geçirmek ve çocuklarımızı evde tutabilmek sandığımız kadar kolay mı? Çocuklarımıza bu durumu nasıl açıklıyoruz? İşte size bazı ipuçları; 

 

#1 AYNI SAYFADAN BAŞLAYIN

1

 Sürecin başında aile bireylerinizle konuşun. Süreç boyunca karşılaşacağınız en büyük zorluklar neler? Beklentileri ve endişeleri paylaşmak,  bireylerin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını tartışmak; süreci daha kolay geçirmenize yardımcı olabilir. 

 

#2 DÜRÜST OLUN

 Ebeveynlerin çocukları ile empati yapmaları ve çocuklarının korkularını anlamaları önemlidir. Durum hakkında çocuklarınıza yaşlarına uygun şekilde doğruları söyleyin. Gerçek dışı söylemlerde bulunmayın.

2

 İçinde bulunduğunuz durum ve duygularınızı açıklayan bir konuşma yapın. Çocuğunuzu dinleyin ve sorularını cevaplayın. Korkularını gidermek, çocuğunuzun otokontrolünü sağlaması ve kendi hijyenine özen göstermesi açısından kritik bir rol oynayacaktır. 

 Ebeveynler için de sağ duyulu kalmak ve güvenilir kaynaklardan bilgi almak, kaygıdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. 

 

#3 BİR PLAN OLUŞTURUN 

 Bir rutinin sürdürülmesi faydalı olabilir ama fazla katı olmaya gerek yok. Rutinler her zaman insanların belirsizlik hissinden sıyrılmasına yardımcı olur. 

3

 Ailenin normal rutini içinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Okullar uzaktan eğitim sağlıyor. Normalde uyandığınız saatte uyanmaya devam edebilirsiniz. Hep birlikte kahvaltı yapıp; çocuğunuz uzaktan derslerini alırken, siz de çalışmaya devam edebilirsiniz. 

 

#4 HAREKET EDİN

4

 Fiziksel olarak aktif kalmak, ruh haliniz için kritiktir. Hareket alanları kısıtlandığı için çocuklarda kaygı ve sıkıntı görülebilir. Basit egzersiz hareketleri hem ebeveynleri hem çocukları meşgul eder. 

 

#5 BAŞARIN!

 İzolasyon sürecinde başarı hissi hem çocuklar, hem ebeveynler için faydalı olacaktır. Evden çalışmak, uzun süre kaçınılmış ev işleri, onarımlar veya aile içi görev dağılımı gibi ufak şeyler bile size bu hissi verebilir. 

5

 Bazen sadece kendinizi iyi hissettirecek aktiviteler üretin. Hep birlikte film gecesi düzenleyebilirsiniz, puzzle yapabilirsiniz, evinizin dekorasyonunda değişiklikler yapabilirsiniz.    

 

#6 BİRBİRİNİZE ALAN VERİN

6

 Hep birlikte yapabileceğiniz aktivitelerin yanında, yalnız yapabileceğiniz aktiviteler de üretin. Normalde herkesin kendi faaliyetlerini sürdürdüğü ailelerde, hep birlikte hareket etmek zor olabilir. Bu yüzden bazen çocukların kavga ettiğini görebilirsiniz. Sürekli aynı alanda olmaya alışkın değiller. 

 

#7 BAĞLANTIDA KALIN

 Ruh sağlığınız için bir önemli nokta ise; çevrenizle bağlantıda kalmak. Sosyal medyaya zaman ayırın, arkadaşlarınızla görüşün. Çevrenizle haberleşmek, yakınlarınızın iyi olduklarını öğrenmek sizi rahatlatacaktır.

7

 Çocuklar da sosyal çevrelerinden uzak kalmaya alışkın değiller. Arkadaşları ile iletişime geçip deneyimlerini paylaşmalarını sağlayın.