PAYLAŞ

 Korona virüs nedeniyle tüm dünya alarma geçmişken, pozitif kalmak zor görünüyor olabilir. Fakat bu süreçte pozitif kalmak sandığımızdan daha kritiktir. Kendinize gün içerisinde mutlu anlar yaratmaya her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacınız var! Pozitif duygular stresin yarattığı negatif etkileri azaltır. 

 

#1 KÜÇÜK ANLARIN TADINI ÇIKARIN!

111

 #EvdeKal çağrılarına uyup kendinizi sosyal hayattan izole etseniz de; ailenizden, arkadaşlarınızdan, çevrenizden uzak kalsanız da; kahvenin kokusu, sıcak bir duşun verdiği rahatlama hissi gibi evinizde tadını çıkarabileceğiniz küçük anlarınız olabilir. Otomatik pilotta yaşamayı bırakıp sadece bu küçük anların farkına vardığınızda vücudunuz serotonin hormonu salgılar. Serotonin hormonu ruh halinizi yükseltir ve sakin hissetmenizi sağlar.

 

 

#2 BAĞLARINIZI GÜÇLENDİRİN!

22

  Aile bireylerinize zaman ayırın; telefondan bile olsa uzun sohbetler edin. Bu tür eylemler hem aile bağlarınızı kuvvetlendirir hem de sakinleştirici etkisi olan Oksitosin hormonu seviyenizi artırır. Oksitosin seviyeniz yükseldiğinde, stres hormonu olarak bilinen Kortizol seviyeniz düşer. 

 

#3 İNSANLARDA İYİYİ GÖRÜN!     

3

 Süreç boyunca doktorlar ve sağlık çalışanları büyük fedakarlıklarla çalışıyorlar. İmkanı olanlar, ihtiyacı olanlara yardım ediyor. Sosyal medyada pozitif mesajlar paylaşılıyor. Dünyanın her yerinden insanlar birbirlerine uzanıyor. Kriz sürecinde bu çabaları görmek insanlığa olan umudumuzu artırıyor. 

 

POZİTİF KALMANIN ÖNEMİ

4

 Beyin kimyanızı değiştirebilir, hayatın daha zor yönleri ile başa çıkmak için enerji depolayabilirsiniz. Zihinsel sağlığımızı kontrol altına almak ve küçük anları yakalamak, belirsizlik içinde mücadele etmemize yardım edecektir. 

 

Pozitif duygular önemli bir kaynaktır. Çünkü birçok şey yapabilirler;

 

#DAYANIKLILIĞINIZI ARTIRIR!

5

 Stresli anlardan hemen sonra yaşanan küçük mutluluklar bile bizi anında normale geri döndürür. Vücudumuz hızlı bir “kardiyovasküler iyileşme” kabiliyetine sahiptir.  Pozitif olabildiğimizde kalp atış hızımız düşer ve kan basıncımız daha hızlı stabilize olur.

 

#BAĞIŞIKLIĞINIZI ARTIRIR!

6

 Pozitif duygulara sahip olan kişilerin semptomlarla savaşma olasılığının daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca pozitif duyguları düşük olan kişilerin solunum yolu hastalığına yakalanma olasılığı 2.9 kat daha fazladır.

 

#HİSSETME ŞEKLİMİZ DÜŞÜNME ŞEKLİMİZİ BELİRLER!

7

Pozitif duygular yargı, karar verme,  problem çözme,  kabiliyetimizi ve yaratıcılığımızı artırır. Ayrıca size ve çocuklarınıza önünüze çıkan problemleri yenmekte yardımcı olacaktır.  Zihinsel sağlığımızı ne kadar kontrol altına alırsak, bu süreçten o kadar güçlü çıkabiliriz.