PAYLAŞ

Sevgililer günü fikir ayrılıklarının en sık yaşandığı özel gün olarak tanımlanabilir. Kimileri için mutlu etmek için fırsat olarak değerlendirilirken bazılarımız için gereksiz görülen, ticari anlamlar güdülen bir gün olarak nitelendiriliyor. Sanıyorum herkesin ortak bir merakı var. Kim icat etti bu sevgililer gününü?

Sevgililer gününün kökeni Roma Katolik Kilisesi’ne dayanır. Valentine isimli bir din adamına ait olan 14 Şubat günü aslında kişiye adanmış bir bayram günü olarak tanımlanıyor. Valentine için var olan bu gün bazı toplumlarda Aziz Valentin Günü olarak da biliniyor.

Antik Yunan takvimlerine göre Şubat ayı aşk ayı olarak adlandırılıyor. Hera ve Zeus evliliğine adanana Şubat ayı Antik Yunan takviminde Gamelyon olarak geçiyor. Antik Roma da 15 Şubat tarihi bereket tanrısı için tanrıya bahşedilen keçilerin kurban edilmesi ile kutlanan gündür. Bu günde bereket tanrısı olan Lupercus adına tanrıya keçiler kurban edilir ve kurbanın derisi sokaklarda gezdirilerek herkesin dokunması sağlanırdı. Bu şekilde bereketin dağıldığına inanılan Antik Roma’da, 14 Şubat tarihi bugünün arifesi olarak geçirilirdi. 14 Şubat gününde bir kura yapılır ve bekar kız erkekler çift olarak bayramı geçirirlerdi. Fakat 469’da Papa bu alışkanlığı yasaklayarak sadece kuraya izin verdi ve çift olma hali ortadan kaldırıldı.

Fakat Katolik Ansiklopedisi’ne göre 14 Şubat günü adına kayıtlı üç tane Aziz Valentine geçiyor. İnancı yüzünden öldürülen bu üç Valentine tarihi dökümanlara geçmemiştir. İnanışa göre 496 yılında Papa Gelasius Valentine’nin onuruna kutlama günü olarak ilan etmiştir. Fakat bu kutlama günü 1969 yılında takvimden çıkarılmıştır.

Orta Çağ incelendiğinde ise Valentine ve aşk arasındaki bağ 14. Yüzyıla dayanıyor. Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat günü kuşların çiftleşme günü olarak biliniyor. Bugünün özelliği ile dönemde çiftler birbirine özel sözler ile hazırlanan notlar iletiyorlar. Bu notlar üzerinde kullanılan hitap ise hoşlanılan kişi anlamına gelen “ Valentine”.

Dini inançları nedeniyle öldürülen din adamı Valentine adına en sık duyulan efsaneler şu şekilde;

“Valentine öldürülmeden bir gün önce aşık olduğu gardiyanın kız kardeşine “Valentine” ninden imzalı bir not bırakmıştı.”

“Valentine nin Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde gizlice evlenmelerine yardım etmişti.”

Günümüzde ise 1800 yıllarda 14 Şubat gününde Amerikalı Esther Howland ilk Sevgililer Günü kartını yollaması ile başlayan ve büyük bir yankı ile toplumunda dahil olduğu kutlama günüdür. Dünya üzerinde birçok toplumda 14 Şubat günü çiftlerin birbirine hediye alma, kart yollama ve organizasyonlar eşliğinde romantik geçirdikleri gün olarak tarihte önemli günler arasında yerini alıyor.