PAYLAŞ

 Korona salgını sırasında hepimiz yeni rutinlere ayak uyduruyoruz. Ancak sosyal izolasyon, çiftlerin günlerini nasıl geçirecekleri sorusunu gündeme getiriyor. Uzaktan ilişki türünü yeni deneyimleyecek çiftlere iyi bir haberimiz var: Yalnız değilsiniz!

İşte size çok da uzaktan olmayan ilişki sürecinizi kolay atlatmanız için tavsiyeler; 

 

#1 KONUŞMAKTAN KONUŞUN

 İyi iletişim her zaman önemlidir. Ama şimdi gerekli! Bu yüzden açık ve dürüst olun. En temelde iyi bir iletişim dengesi sağlamalısınız. Akıcı bir mesaj yazar mısın, aramayı mı tercih edersin, yoksa görüntülü mü konuşmak istersin?

1-konuşmaktan konuşun

 Sanal romantizmi geçip;  daha önemli konulara geçiş yapmak için neyi sevip,  neyi sevmediğinizi netleştirin. 

Not: Ton ve alaycılık içeren metinleri okumanın zor olduğunu unutmayın!

 

#2 SINIRLARINIZI BELİRLEYİN

2-Sınırlarınızı Belirleyin

 Ev halinin fotoğrafını çekinmeden sevgiline gönderecek durumda mısın, yoksa hala gözlerinin altındaki torbaları gizlemek için filtreler mi kullanıyorsun? Her iki durumda da sevgilinizin hangi yönlerine şahit olmaya açık olduğunuzu, hangilerinin gizem olarak kalmaya devam etmesini tercih edeceğinizi baştan söyleyin.  

 

#3 KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

3-Kendinize Zaman Ayırın

 Her an iletişim kurmak zorunda değilsiniz. Hepimiz birine bağlanabiliriz fakat arada bir podcast dinlemeyi veya tek başımıza bir etkinlik yapmayı tercih edebiliriz. Her ne kadar fiziksel mesafeli olursanız olun, zihinsel mesafeye de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Not: Mesafe isteğini kişisel algılamayın. 

 

#4 SABIRLI OLUN

 İkiniz de konuşmalarınızı internet bağlantınızın kaprislerine teslim ediyorsunuz. İlişkinizin yüzde otuzluk kısmını kesilen konuşmalar, geri aramalar, cevapsız aramalar hatta defalarca aramalar oluşturabilir. Sinir bozucu gecikmeler ve bağlantı sorunları maalesef kaçınılmaz. 

4-Sabırlı Olun

Derin nefes alın! Hepimiz yeni rutinler oluşturuyoruz,  anlayışlı olmanın tam zamanı! 

Not: Konuşmanın ortasında telefonunuzun bataryası mı bitiyor? Gün içinde telefonunuzu şarj etmeyi unutmayın. 

 

#5 ÇABALAYIN

 Telefondayken çoklu görevlerden kaçının. Görüntülü konuşurken Twitter’da gezinmek hoş olsa da, bir randevunun ortasında telefonla ilgilenmek kadar kaba bir harekettir. Gözler yalan söylemez!

5-Çabalayın

Not: Başka birşey yapmanız gerekiyorsa, konuşmayı sonlandırın. Sevgiliniz, beş dakika boyunca konuştuktan sonra  “anlamadım?” demekten daha kibar bir hareket, emin olun. 

 

#6 RANDEVULAŞMAYA DEVAM EDİN 

6-Randevulaşmaya Devam Edin

 Sanal bile olsa, ara sıra akşam yemeğine birlikte oturmak normallik hissi yaratır. Doğum günü veya yıl dönümü kutlayacaksanız güzel giyinin.  

 

#7 EĞLENMEK İÇİN ZAMAN YARATIN

Yalnız aktiviteleri birlikte planlayın;  aynı yemek tarifini birlikte yapın,  birlikte online oyunlar oynayın. İki kişilik kitap kulübü bile oluşturabilirsiniz.

7-Eğlenmek için Zaman Yaratın

  Her şey; hem zevk aldığınız aktiviteleri gerçekleştirmek hem de bunları birlikte yapıp zaman kazanmak için. 

 

#8 MESAFELERİN İLİŞKİNİZİ TANIMLAMASINA İZİN VERMEYİN

8-Mesafelerin ilişkinizi tanımlamasına izin vermeyin

Nasıl iletişim kurduğunuza değil, kim ile iletişim kurduğunuza odaklanın. 

Not: Moralinizi yükseltmek için;  seyahat edilecek yerler, denenecek restoranlar ve salgın sonrası yapılacaklar için bir liste oluşturabilirsiniz.