PAYLAŞ

Zamanın işleyişi herkeste farklılık gösterir. Kimine göre uzun ve yorucu bir ömür geçerken kimisi için kısa ve yaşanılası olur. Bazı anlar, hani bir şairinde bahsettiği gibi, beklerken oldukça yavaş, korkarken çok hızlı, kederliyken maalesef çok uzun ve sevinçliyken çok kısadır. Kim olduğumuz fark etmez. Ne işle ilgilendiğimiz de öyle. Hayatımızı nasıl yaşadığımız bize kalmıştır. Seçimlerimizi neleri göz önüne alarak yaptığımızda. Her şey böylesine farklıyken, hepimizi bir araya toplayan ortak payda ise zamandır.

Gündelik hayatlarımızı göz önüne alalım. Aramızdan bazıları ünlü olabilir. Belki bir kaçımız ünlü şirketlerde ya da büyük firmalarda takım elbiseyle dolaşan adamlarızdır. Kimimiz memur da olabiliriz. Ya da serbest meslekle uğraşan birileri. Hayatını sanata adamış bir ressam, müzisyen ya da bir dansçı. Her kim olursak olalım, kimliğimize göre bir kıyafet seçeriz. O kıyafetleri süsleyen en zarif detay ise kuşkusuz kol saatleridir. Kol saati kıyafeti bütünleştiren, kimi zaman ise o kıyafeti farklı bir şekilde yorumlamaya olanak sağlayan ve çok büyük bir kitle tarafından tercih edilen bir aksesuar.

Önemli günlerde; örneğin mutlu bir yuva kurma telâşesin deki dostlar için düğün hediyesi, ya da kardeş için doğum günü armağanı olarak verebileceğiniz hediyelik kol saatleri, akıp giden ve asla sabitleyemediğimiz zamanların ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Hediyelik kol saatleri için özel bir gün beklemeye gerek yok. Sınav stresiyle yanıp tutuşan çocuklarınıza bu zorlu maratondan sonra hediye edebileceğiniz saatler, hayatlarının bundan sonrasını hesaplarken daima sizleri hatırlamalarını sağlayabilir. Onlara sınav için verilen kısacık sürenin ardında hayatlarını yaşayabilecekleri beklide onlarca saat olacağını ama ne olursa olsun içinde bulundukları her saniyenin son saniye olacakmış gibi değerlendirmeleri gerektiğini öğütleyebilirsiniz. Hediyelik kol saatleri, aslına bakarsanız hediye ettiğiniz kişinin her saati sorgulayışında belki de bir şeyleri hatırlamasını sağlayacaktır.

Zaman değerli… Şu an bunları okurken bile hayatlarımızdan dakikalar uçup gidiyor. Mutlaka bir yerlere yetişmekle geçen ömrümüzü, aslına bakarsanız iyiden iyiye hesaplamamız gerekiyor. Kendimizin farkına vardığımız andan bu yana nasıl geçtiğini anlamadığımız hayatlarımız derslere yetişmek, toplantılara koşuşturmak, davetlerde yer almak için oldukça hızlı tükeniyor. Belki de şimdi çok sevdiğimiz dostumuzun, değerli annemizin, babamızın, kardeşimizin, biricik çocuğumuzun ya da sevgili eşimizin hediye ettiği saate bakıp gelecek zamanı değerli kılmanın vaktidir. Unutmayalım ki zamanı hediye edemeyiz ama onun ne kadar değerli olduğunu hatırlatacak kol saati iyi bir armağan olabilir.